Kalkan Gezi Rehberi - Villa Danışmanı Blog

Kalkan'da Gezilecek Yerler

Kalkan'da Gezilecek Yerler

Kalkan'da Gezilecek Yerler

KALKAN GEZİ REHBERİ

Kalkan henüz çok fazla keşfedilmemiş, Türkiye nin saklı cennetlerinden bir tanesidir. Antalya iline bağlı Kaş ilçesinin beldelerinden olan Kalkan; yeşil ve mavinin kesiştiği, doğallığını hala koruyan eski bir balıkçı kasabasıdır.

Bu yazımızda Antalya Kalkan beldesine dair; Kalkan’ a nasıl ulaşım sağlanır?, Kalkan da nerede konaklama yapılır?, Kalkan’ a senenin hangi aylarında gidilir?, Kalkan da gezilecek yerler nerelerdir? Gibi birçok sorunun yanıtını bulacaksınız.

KALKAN’ A NASIL ULAŞIM SAĞLANIR?

Kalkan nerede diye merak edenlere; Kalkan, Antalya’ nın Kaş ilçesine bağlı, Muğla sınırında bulunan bir beldedir.

Kalkan’ a ulaşım; havayolu ve karayolu ile sağlanabilir. Kalkan; Dalaman Havaalanı na 130 km mesafede bulunmaktadır. Havaalanından Kalkan’ a ulaşım ise direk Kalkan otogara gelen shuttle (transfer) araçları ile Fethiye otogara havaalanından ücretli servis hizmeti veren firmalar ile yaparak otogardan da Kalkan otogara dolmuş ile ulaşım sağlayabilir ve ya havaalanından araç kiralayabilirsiniz.

Birçok otobüs firmasının yaz sezonunda Kalkan merkeze direk servisleri bulunmaktadır.

Özel araçları ile gelmek isteyen tatilciler için ise Kalkan;

İstanbul’ a 832 km

Ankara’ ya 655 km

İzmir’ e 415 km mesafede bulunmaktadır.

KALKAN DA NEREDE KONAKLAMA SAĞLANIR?

Saklı cennet köşelerinden Kalkan da, özellikle son yıllarda Kalkan villa tatili için tercih edilen tatil beldelerindendir.

Kalkan villa tatilinin bu kadar tercih edilme sebebi ise tamamen size ait havuz ve bahçe kullanımı olması dilediğiniz özellikte ki villayı tercih edebilmenizdir. Villa konaklamalarında dilerseniz muhafazakar villaları, dilerseniz jakuzili balayı villaları, dilerseniz de denize yakın villa seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Sizde tatil için Kalkan villa tatilini tercih edenlerden iseniz sitemizde bulunan seçenekleri inceleyebilirsiniz.

Konaklama için Kalkan kiralık villa dışında diğer seçenekler ise çadır kamp alanları, pansiyon, Kalkan Apart ve Kalkan otelleridir.

KALKAN SENENİN HANGİ AYLARINDA TERCİH EDİLMELİDİR?

Kaş Kalkan hava durumu ılıman iklimi sebebi ile senenin ortalama 8 ayı tercih edilebilir. Nisan ayının ilk haftalarında ısınan ve Kasım ayı sonuna kadar hava sıcaklığının denize ve havuza girmeye elverişli olmasından dolayı tatilciler için tercih sebebi olmaktadır.

Kalkan hava durumu ilkbahar aylarından sonbahar aylarına kadar sizlere tatil ve sıcak hava fırsatı sunmaktadır.

KALKAN DA GEZİLECEK YERLER

Kaş Kalkan beldesi ve çevresi tarihi açıdan oldukça zengin bir bölgedir. Tatil için Kalkan’ ı tercih eden tatilcilerin gezip görebileceği birçok yer mevcut. Ayrıca Kalkan ve yakınlarında denize girebileceğiniz birçok koy ve plaj da mevcuttur.

Kalkan Çevresindeki Plaj ve Gezilecek Yerler;

  • Patara Plajı ve Patara Antik Kenti
  • Kaputaş Plajı
  • Kalkan Halak Plajı
  • Kalamar Koyu
  • Mavi Mağara
  • Kekova - Üçağız - Kaleköy
  • Saklıkent Kanyonu ve Gizlikent Şelalesi
  • Tlos Antik Kenti
  • Xanthos ve Letoon Antik Kenti

          Patara Plajı ve Patara Antik Kenti


Kalkan merkeze yaklaşık 18 km mesafede bulunmaktadır. Patara Plajı ince kum plajdır. 12 km uzunluğunda bir sahil şeridine sahip olan Patara Plajına giriş Patara Antik Kentten geçilerek yapılmaktadır.

Likya birliğine uzun yıllar başkentlik yapmış Patara, antik kent olarak gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Patara Plajı caretta caretta kaplumbağalarına da ev sahipliği yapmasından dolayı belirli saatlerde hizmet vermektedir.

Patara Plajı ve Patara Antik Kente giriş ücretlidir.

Patara plajı hakkında daha detaylı bilgi almak için ''Patara Plajı Hakkında'' başlıklı blog yazımıza linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://www.villadanismani.com/patara-plaji-hakkinda 

Kaputaş Plajı

      

Kalkan merkeze 6 km uzaklıkta bulunan Kaputaş Plajına 187 merdiven inilerek ulaşım sağlanmaktadır.

Kaş Kalkan arasında bulunan Kaputaş Plajı kanyon ağzı plajı olarak, yoldan bakıldığında dahi muhteşem bir manzaraya sahiptir.

Turkuaz rengi denizi ve kum – küçük çakıl karışık plajı sizi davet eden türden bir güzelliğe sahiptir.

Kanyon ağzından denize ulaşan yer altı suyu sebebi ile denizi bir miktar soğuktur.

Kaputaş Plajına giriş ücretsiz olmasına rağmen şemsiye ve şezlong kullanımı ücretlidir. Plaj işletmesinin plajın hemen arka kısmında yeme içme hizmeti veren bir kafe restoranı mevcuttur.

Kalkan Halk Plajı


Kalkan halk plajı, Kalkan merkeze de bulunan çakıl taşlı bir plajdır. Kalkan halk plajında su sıcaklığı yer altı suları sebebi ile biraz soğuk bir denizdir.

Kalkan halk plajı, limanda bulunan dalgakıran sebebi ile dalgasız ve durgun bir denize sahiptir.

Plaj işletmesi özel şirkete ait olmasından dolayı giriş ücreti bulunmasa da şemsiye ve şezlong kullanımı ücrete tabidir.

Kalamar Koyu

Kalkan merkezde bulunan çarşı merkeze 2 km uzaklıkta bulunan, özel bir işletme tarafından işletilen bir plajdır. Sahil şeridi olmamasından dolayı denize giriş iskeleden sağlanmaktadır.

Deniz suyu sıcaklığı Kalkan Halk Plajına nazaran daha sıcaktır.

Mavi Mağara

     

Mavi Mağara, Kaputaş Plajına 750 metre uzaklıkta, oldukça büyük bir mağaradır. Mağara ismini dış dehlizlerden içeri giren mavi ışık huzmelerinden almaktadır. Mavi Mağara ya ulaşım yalnızca tekne ile sağlanmaktadır.

Mavi Mağara 50 metre uzunluğunda, 40 metre genişliğinde olup farklı birçok oda ve kanallara sahip bir mağaradır.

Kekova – Üçağız – Kaleköy

      

Antalya’ nın Kaş ve Demre ilçeleri arasında kalan bu bölge keşfedilmesi gereken güzellikte bir yerdir.

Likya yürüyüş yolunun bir durağı da olan bölgenin mutlaka görülmesini tavsiye ediyoruz.

Kaleköy de bulunan Likya döneminden kalma ve Osmanlı Devleti zamanında onarılıp tekrar kullanılan top atış kulelerinin bulunduğu bir kale mevcuttur. Kalenin hemen alt kısmında Likyalılara ait mezar kalıntıları ve deniz içinde de bir lahit mezar bulunmaktadır.

Tekne turu ile gezebileceğiniz, denize girmenin yasak olduğu bir batık şehir de mevcuttur. Dilerseniz, Kaş veya Kalkan dan tekne turları ile ulaşım sağlayabilir, dilerseniz de Üçağız limanından tekne kiralayarak bölgeyi gezebilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu ve Gizlikent Şelalesi

      

Saklıkent Kanyonu 1993 yılında bir çoban tarafından tesadüfen keşfedilmiştir. Kalkan merkeze yaklaşık 25 km uzaklıktadır.

Dağlarda eriyen karların duyu ile su seviyesi ilkbahar ve yaz aylarında yükselmektedir. Saklıkent Kanyonuna ilk giriş ahşap bir köprü ile sağlanmaktadır. Sonrasında kanyonda yürümeye devam etmek için buz gibi bir sudan geçmeniz gerekmektedir. Akan su sakin gibi dursa da sudan geçip kanyon içine geçmek oldukça güçtür. Kaygan taşlar sebebi ile kayıp suya düşme olasılığınız olmasından dolayı yanınızda yedek kıyafet bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Gizlikent Şelalesi ise Saklıkent Kanyonuna yakın mesafede bulunan bu şelale ismi gibi gizli kalmış, muhteşem güzellikte bir şelaledir.

Gizlikent Şelalesinin girişinden geçtikten sonra bolca merdiven inip yaklaşık 250 – 300 metre akan suyun içinden yürüyerek şelaleye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tlos Antik Kenti

      

Likya Birliğinin önemli yerleşim yerlerinden biri olan Tlos Antik Kenti Kalkan merkeze 55 km mesafede bulunmaktadır.

Kazıları hala devam eden antik kentte özellikle yamaçlardaki kayalara oyulmuş olan tapınak mezarları dikkat çekmektedir.

Xanthos ve Letoon Antik Kentleri

      

Xanthos Antik Kenti Kalkan merkeze 20 km uzaklıkta bulunan Kınık mahallesinde bulunmaktadır.

Xanthos kazılarında Likya Uygarlığına ait önemli bulgular sebebi ile UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmiştir.

Letoon Antik Kenti ise Kalkan merkeze yaklaşık 30 km mesafede, Kumluova köyünde yer almaktadır.

Efsanelere göre Letoon Kenti zamanında Zeus’ tan hamile kalan Leto için kurulmuş bir şehirdir.  Antik kentte konum olarak yan yana 3 adet tapınak bulunmaktadır.

Xanthos Antik Kenti ile birlikte Letoon Antik Kenti de UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır.

Müşteri Girişi

Whatsapp